«ΠΑΛΕΨΕ» ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Παρά την εξαιρετικά δύσκολη αποστολή του, το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να βάλει δύσκολα στο Περιστέρι Winmasters και να «παλέψει» μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας τελικά με 71-61, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.
Η ομάδα μας εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο εκτός έδρας ματς του β’ γύρου, κοντράροντας στα ίσια μία πολύ ποιοτική ομάδα. Μάλιστα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-17, κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί στην επανάληψη (35-36 στο 22’). Την ίδια ανατροπή προσπάθησε να πετύχει και στο φινάλε, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 62-48 (33’), μειώνοντας σε 66-61 στο 38’, χωρίς να υπάρξει, όμως, συνέχεια. Εκείνο που στοίχισε περισσότερο ήταν η αστοχία, ιδιαίτερα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, χάνοντας 13 στο σύνολο.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 21 πόντους, ενώ ο Τζος Κάρτερ πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση (17π.).
Η ομάδα μας επικεντρώνεται στο επόμενο εντός έδρας ματς, αντιμετωπίζοντας το Σάββατο (18/1 – 15.30) τον Ηρακλή.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να δίνουν «μάχες» στις δύο πλευρές του γηπέδου, συμβαδίζοντας στο σκορ (6-7 στο 5’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Περιστέρι Winmasters «έτρεξε» σερί 9-0 (15-7), με τον Χριστοδούλου να σταματάει το σερί (15-9). Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε για την ομάδα μας, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στον πάγκο με τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (19-10).

2ο Δεκάλεπτο
Στο επιθετικό κομμάτι το Ρέθυμνο Cretan Kings λειτούργησε καλύτερα στη β’ περίοδο, με τους Φράνκαμπ, Χριστοδούλου και Καμπερίδη να μειώνουν σε 24-17 (14’). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 13 πόντους (30-17 στο 16’), αλλά η απάντηση ήρθε από τα 6.75μ., με τους Κάρτερ και Φράνκαμπ να «πυροβολούν» και τον τελευταίο με 9 δικούς του σερί πόντους να στέλνει την ομάδα μας στα αποδυτήρια, ούσα πίσω στο σκορ με έναν πόντο, έπειτα από επιμέρους 2-14 (32-31).

3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε δυναμικά, με τους Κάρτερ και Γκόρντον να της δίνουν το προβάδισμα με 35-36 (22’). Έπειτα, ο Φράνκαμπ τη διατήρησε κοντά στο σκορ (45-41), αλλά το Περιστέρι, εκμεταλλευόμενο τα λάθη των παικτών μας, επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (52-42 στο 28’), με το γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-45 υπέρ των γηπεδούχων.

4ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο ξεκίνησε την 4η περίοδο η ομάδα μας (55-48 στο 31’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι λάθος επιθετικές επιλογές είχαν ως αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν σερί 7-0 και να απομακρυνθούν με 14 πόντους (62-48 στο 33’). Εκείνος που ηγήθηκε στο σκοράρισμα ήταν ο Κάρτερ, ο οποίος με 6 δικούς του πόντους μείωσε σε 64-56 (35’), πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στη συνέχεια (66-61 στο 38’). Από κει και πέρα χάθηκε η ευκαιρία για να μειώσει ακόμα περισσότερο, με το τρίποντο του Αγραβάνη (69-61 στα 45’’ πριν το τέλος) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 71-61.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Λόρτος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 9, Καράμπελας 5 (1), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (4), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 (1), Μόουζες 6 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 17 (4), Γκόρντον 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής, Μαραγκάκης.