ΟΓΔΟΗ ΣΕΡΙ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΜΕ «ΘΥΜΑ» ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ SU CASA

Ασταμάτητο αποδεικνύεται το Ρέθυμνο Cretan Kings στην έδρα του, κατακτώντας την 8η σερί νίκη του με 73-61 επί του Πανιωνίου Su Casa, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.
Η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και προσέφερε σκορ και θέαμα για 30 λεπτά, διατηρώντας μία διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα (18-2) έως και το 3ο δεκάλεπτο (59-45). Στην 4η περίοδο, οι παίκτες μας έχασαν για πολύ λίγο τη συγκέντρωση τους, με τους φιλοξενούμενους να αντεπιτίθενται (61-59 στο 35’), αλλά ένα σερί 12-2 στο φινάλε, «κλείδωσε» ακόμη ένα πολύτιμο «δίποντο».
Κορυφαίος της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 29 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι, επίσης, εξαιρετικοί Κάρτερ (9π.), Γκόρντον (9π.), Χότον (8π.), Χάρις (6π., 8ριμπ.), Λι (5π., 11ριμπ.) και Καμπερίδης (5π.).

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε τα… δόντια της η ομάδα μας, καθώς με 4/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε 6 λεπτά, από τους Φράνκαμπ, Κάρτερ, Λι, Γκόρντον και Χάρις και με άψογη αμυντική λειτουργία, «έχτισε» σερί 18-0, για το +16 (18-2). Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος Su Casa αντέδρασε (18-5), με το δεκάλεπτο να κλείνει πάντως εντυπωσιακά, με 25-9.
2ο Δεκάλεπτο
Σε αντίθεση με την 1η περίοδο, η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά το 2ο δεκάλεπτο, αφού μετά το 27-11 (11’), δεν κατάφερε να βρει στόχο για τα επόμενα 5 λεπτά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 27-20 (16’). Ο Φράνκαμπ ήταν εκείνος που την «ξεκόλλησε», με 5 σερί δικούς του πόντους για το 32-23 (17’). Μάλιστα, αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-24.
3ο Δεκάλεπτο
Παρά το τρίποντο στο ξεκίνημα της επανάληψης από τον Κάρτερ, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 7-0, μείωσε σε 40-31 (22’). Οι Φράνκαμπ και Χάρις απάντησαν για το 48-34 (24’). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τη διαφορά να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα, για το 59-45 (30’).
4ο Δεκάλεπτο
Για την αμυντική εξίσωση του Πανιωνίου δε βρήκε λύσεις η επίθεση της ομάδας μας στα πρώτα 5 λεπτά της 4ης περιόδου, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο καλάθι (61-59) και το ματς να αποκτά ξαφνικά χαρακτήρα ντέρμπι. Εκείνος που βρήκε πρώτος τη λύση ήταν ο Κάρτερ, ο οποίος με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στην ομάδα μας (64-59 στο 35’), για να ακολουθήσει ένα σερί 9-0 και να εξασφαλίσει την 8η σερί εντός έδρας νίκη, με το 73-61 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Παφίλης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 5 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκόρντον 9 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 29 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Χριστοδούλου 2, Χότον 8, Κουρέπης, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 5 (1), Ραζής.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ SU CASA (Λίνος Γαβριήλ): Ντουρέν 17 (2), Βεργίνης 5 (1), Μπάουμαν 12 (2), Καμπερίδης 1, Σάμουελς 7, ΜακΓκιλ 4, Πέτροβιτς, Σουίτνι, Καμαριανός 2, Λαμπρόπουλος 13.