ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΥ H HOTELS

Ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 75-65 του Κολοσσού H HOTELS. Με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο το Σάββατο (18.00) κόντρα στην ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ.
Η ομάδα μας απέδωσε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, μπαίνοντας από το ξεκίνημα αποφασισμένη για τη νίκη. Από το α’ ημίχρονο «έχτισε» διψήφια διαφορά (38-24), ενώ ένα 15-0 στη γ’ περίοδο έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη (57-34 στο 29’). Η συνέχεια απέκτησε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας, παίρνοντας τη νίκη – πρόκριση με 75-65.
Κορυφαίος όλων ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Εξαιρετικά απέδωσαν και οι υπόλοιποι παίκτες, με τον Γκόρντον να φτάνει μία «ανάσα» από το νταμπλ – νταμπλ (10π., 9ριμπ.), τους Μάρεϊ και Χάρις να έχουν από 9 πόντους και τον Λι 7 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας, η οποία επέβαλε από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση. Με πρωταγωνιστές τους Μάρεϊ, Φράνκαμπ και Χάρις η διαφορά πήγε στο 9 πόντους, «χτίζοντας» σερί 9-2 (15-6 στο 7’). Ο Κολοσσός H HOTELS απάντησε και μείωσε σε 17-14, με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 20-14 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Στη συνέχεια, η διαφορά επανήλθε στους 8 πόντους (24-16 στο 12’), με το επόμενο 3λεπτο να ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα μας. Οι Φράνκαμπ, Μάρεϊ και Γκόρντον με 11 πόντους έκαναν το 35-22 για να ακολουθήσει ένα «νεκρό» διάστημα και για τις δύο ομάδες. Ο. Λι ήταν εκείνος που «ξεκόλλησε» την ομάδα επιθετικά, ευστοχώντας στο 6ο τρίποντο συνολικά για το 38-24 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Εξίσου εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση των παικτών μας στην επανάληψη, με τους Χριστοδούλου και Φράνκαμπ να γράφουν το 42-26 (23’). Η απάντηση ήρθε διά χειρός Τσαλμπούρη και με σερί 8-0 μείωσε σε 42-34. Ο Φράνκαμπ όμως ήταν εντυπωσιακός, καθώς με 3 σερί τρίποντα έφτασε τους 21 πόντους και σε συνδυασμό με τις δύο ασίστ εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (57-34 στο 29’), με σερί 15-0. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο φινάλε της περιόδου σε 57-38.
4ο Δεκάλεπτο
Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αυξάνοντας το σερί σε 9-0 (59-44 στο 32’). Στη συνέχεια οι Καμπερίδης και Φράνκαμπ απάντησαν (65-46 στο 33’), με την πλάστιγγα να γέρνει στην πλευρά της ομάδας μας. Ο Κολοσσός H HOTELS βρήκε λύσεις (67-54), αλλά δύο τρίποντα του Χάρις έβαλαν τέλος στο ματς (73-57), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 75-65.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Θεονάς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Λι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10 (9 ριμπάουντ), Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ).
ΚΟΛΟΣΣΟΣH HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.