«ΠΑΛΕΨΕ» ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ, ΗΤΤΑ ΜΕ 90-95 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ

Την πρώτη εντός έδρας ήττα έπειτα από 4 νίκες γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 90-95 από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Για 32 λεπτά η ομάδα μας ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού (74-71), έχοντας περιορίσει τα «όπλα» των αντιπάλων. Όμως, από εκείνο το σημείο η «Ένωση» έτρεξε ένα σερί 10-0, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (74-81). Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια των παικτών μας (87-91), γνωρίζοντας τη 2η συνεχόμενη ήττα.
Από το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεχώρισαν οι Μούντι (25π.), Γκούντγουιν (18π.) και Γιαννόπουλος (15π.), ενώ σύμφωνα με τη στατιστική ήλεγξαν τα ριμπάουντ μαζεύοντας συνολικά 37. Η μεγάλη διαφορά παρατηρήθηκε στις ελεύθερες βολές, με την ΑΕΚ να εκτελεί 19 περισσότερες, με 27/34 έναντι των 11/15 της ομάδας μας.
Η επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 3 Μαρτίου στο Λαύριο, αφού μεσολαβεί ο τελικός Κυπέλλου και οι αγώνες της Εθνικής μας ομάδας.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό είχε στο ξεκίνημα του το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν, χτυπώντας στον αιφνιδιασμό (3-4, 9-8). Η ΑΕΚ προηγήθηκε στη συνέχεια με 9-12 για να απαντήσει η ομάδα μας με σερί 11-0 από τους Λι, Μούντι, Γιαννόπουλο και Γκούντγουιν (20-12 στο 7’). Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-15 αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Χριστοδούλου επανέφεραν την τάξη (26-17 στο 8’). Τελικά ο Μόρισον με το 2ο προσωπικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 29-22 της α’ περιόδου.
2ο Δεκάλεπτο
Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο β’ δεκάλεπτο και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 29-30 (12’). Έπειτα, οι Μόρισον, Άρμστεντ, Γιαννόπουλος και Ντάνιελς αντέδρασαν με δικό τους σερί 11-4 (40-34 στο 15’), με τη διαφορά να παραμένει στους 5 πόντους (44-39 στο 18’), με τον Καβαδά να μειώνει σε 46-43 στη λήξη του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 53-53 (24’) μετά από ένα επιμέρους 7-10, αλλά ακολούθησε ένα σερί 5-0 από την πλευρά της ομάδας μας για το 58-53 (26’). Η διαφορά αυξήθηκε στους 8 πόντους (67-59 στο 27’), μετά από δύο σερί τρίποντα του Μούντι, ενώ ο ίδιος παίκτης με ένα κάρφωμα αλά All Star Game έγραψε το 69-65 του γ’ δεκαλέπτου, φτάνοντας τους 20 πόντους.
4ο Δεκάλεπτο
Ο Μούντι συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση και στην 4η περίοδο, όπου με 5 δικούς του πόντους (αισίως στους 25 πόντους) διατηρούσε την ομάδα μας σε ρόλο οδηγού (74-71 στο 32’). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με σερί 10-0 πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (74-81 στο 34’). Ο Άρμστεντ ήταν εκείνος που «ξεκόλλησε» το Ρέθυμνο Cretan Kings (76-81) μετά από περίπου 3 λεπτά, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Μαυροειδής ανέβασε σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (76-88 στο 35’), με τον Γκούντγουιν να δίνει «ανάσα» στην επίθεση της ομάδα μας (80-88 στο 37’). Ο Γιαννόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 85-90 (στο 1’20’’ πριν τη λήξη), με τον Γκούντγουιν να μειώνει ακόμη περισσότερο (87-91 στα 45’’). Τελικά ένα εύστοχο σουτ του Τζέιμς έβαλε τέλος στα όνειρα για την ανατροπή, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 90-95.

Τα Δεκάλεπτα: 29-23, 46-43, 69-65, 90-95.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπ.), Μούντι 25 (5 ασίστ), Λι 7 (6 ριμπ., 3 τάπες), Γιαννόπουλος 15, Άρμστεντ 8 (8 ασίστ), Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 1, Μόρισον 8, Θεοδωρίδης, Παναρετάκης.
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (13 ασίστ), Χάρις 23, Άτιτς, Χάντερ 13 (6 ριμπ.), Ξανθόπουλος (3 ασίστ), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπ.), Καββαδάς 3, Πάντερ 10.