ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ «ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ», 69-103 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ SUPERFOODS (photos)

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν χιλιάδες φίλαθλοι στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη», με το Ρέθυμνο Cretan Kings να γνωρίζει την ήττα με 69-103 από τον Παναθηναϊκό Superfoods.
Για ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα μας στον ξέφρενο ρυθμό των φιλοξενούμενων, ούσα ανταγωνιστική έως και το 24-29. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός Superfoods εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που του δόθηκε, με το 2ο ημίχρονο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Πλέον οι παίκτες του Νίκου Βετούλα θα επικεντρωθούν στο επόμενο πολύ κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στην Κύμη, το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο.
Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Στέφαν Μούντι ήταν εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 32 πόντους (7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), ενώ και ο αρχηγός μας, Χάρης Γιαννόπουλος, ξεχώρισε, σημειώνοντας 14 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Με ενέργεια και πολύ διάθεση ξεκίνησε το ματς η ομάδα μας, με τον αρχηγό μας να μπαίνει «ζεστός» και με 2/2 τρίποντα έγραψε το 10-10 στο 4’. Μάλιστα, ο Μούντι με νέο σουτ έξω από τα 6.75μ. έδωσε το προβάδισμα στο Ρέθυμνο Cretan Kings με 15-12 (5’). Ο Λι ήταν εκείνος που διατήρησε το προβάδισμα (19-17 στο 8’), πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ, ενώ ο Γιαννόπουλος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και κάρφωμα ισοφάρισε σε 21-21. Ο Παππάς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 21-23 της α’ περιόδου.
2ο Δεκάλεπτο
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στη β’ περίοδο και με σερί 6-0 πήρε για πρώτη φορά διαφορά 8 πόντων (21-29 στο 11’). Ο αρχηγός μας με το 3ο προσωπικό του τρίποντο μείωσε προσωρινά (24-29), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος και με πρωταγωνιστές τους Λεκαβίτσιους και Βουγιούκα ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (28-43 στο 15’). Ο Μούντι μείωσε (31-43) για να ακολουθήσει νέο σερί 7-0 (31-50 στο 17’). Οι Άρμστεντ και Κώττας έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα (39-55 στο 19’), με τον Γκάμπριελ να γράφει το 39-58 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και τον Γιαννόπουλο να σημειώνει το 4ο τρίποντο του (42-60). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε ταχύτητα και με σερί 11-0 έγραψε το 42-73 (26’). Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί με τους παίκτες μας να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Το επιμέρους 9-23 του γ’ δεκαλέπτου είχε σαν αποτέλεσμα το 48-81 στο 30’.
4ο Δεκάλεπτο
Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι Λι και Μούντι μείωσαν σε 53-81 (31’), με τον πρώτο να χαρίζει μία εντυπωσιακή φάση, καρφώνοντας για το (55-86). Έπειτα ο Νίκος Βετούλας πέρασε τους Ηλία Θεοδωρίδη, Γιάννη Παναρετάκη και Άγγελο Δραγάτη, ενώ ο Μούντι συνέχισε την εντυπωσιακή του εμφάνιση. Με 15 πόντους στην τελευταία περίοδο έφτασε τους 32, σημειώνοντας τη 2η καλύτερη επίδοση του τη φετινή σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γιαννόπουλος 14 (4/7 τρίποντα), Άρμστεντ 4 (2/8 σουτ), Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9, Χόμπσον.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17 (5/7 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Όγκαστ (7 ριμπάουντ)., Μήτογλου 3.