ΗΤΤΑ ΣΤΟ «ΘΡΙΛΕΡ» ΜΕ 102-97 ΣΤΗΝ 2η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ένα πραγματικό «θρίλερ» πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Ήλιδας, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να γνωρίζει την ήττα από τον Κόροιβο με 102-97 στην 2η παράταση (76-76 κ.α., 86-86 παρ.). Πάντως παρά την ήττα, ο Στέφαν Μούντι έκλεψε την παράσταση, καθώς πέτυχε 44 πόντους, πραγματοποιώντας ρεκόρ 12ετίας.
Η 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League έμελε να είναι και η πιο αμφίρροπη για την ομάδα μας, χάνοντας την 8η νίκη στις λεπτομέρειες. Αν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του 40λεπτου (29-18 στο 14’, 66-56 στο 32’), είχε τους τρόπους για να επιστρέφει, με την «εικόνα» της να προδιαγράφει το τι θα ακολουθούσε.
Με το σκορ στο 69-65 ο Χριστοδούλου με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών και ένα κλέψιμο ισοφάρισε σε 69-69 (37’), ενώ μετά από ακόμη ένα, καθοριστικό, δικό του κλέψιμο ο Μούντι κέρδισε το φάουλ και έδωσε προβάδισμα με 75-76 (16’’ πριν τη λήξη). Οι γηπεδούχοι τελικά οδηγήθηκαν εκ νέου στις βολές και με 1/2 το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, ενώ όλα έδειχναν χαμένα στο 86-82 με 33’’ να απομένουν, ο Μούντι έκλεψε τη μπάλα στα 13’’, πήρε το φάουλ, μείωσε στο καλάθι (86-84) και έστειλε τον Σπυριδωνίδη στις βολές. Με 0/2 ο παίκτης του Κοροίβου, έδωσε την ευκαιρία στον Μούντι να πάρει την τελευταία επίθεση και στα 2’’ πριν το φινάλε να δείξει ξανά απόλυτη ψυχραιμία στις βολές, για το 2/2 και το 86-86. Στην 2η παράταση, ο Μούντι με τον Ντάνιελς έδωσαν προβάδισμα νίκης στην ομάδα μας (86-91), αλλά ο Κόροιβος είχε τις απαντήσεις (91-91, 95-95). Μάλιστα, ο Ντάνιελς έκανε το 95-97 στα 47’’ πριν τη λήξη αλλά ο Κάρσον με τρίποντο – μαχαιριά έβαλε μπροστά την ομάδα του (98-97). Ο Μούντι αστόχησε σε τρίποντο, του σφυρίχτηκε αντιαθλητικό φάουλ, το σκορ πήγε στο 100-97 και η τελευταία επίθεση ανήκε και πάλι στο Ρέθυμνο Cretan Kings. Ο Μούντι με 44 πόντους δεν κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στα 5’’, με τη νίκη να πηγαίνει στην ομάδα της Αμαλιάδας.
Αναμφίβολα ο Στέφαν Μούντι έκλεψε την παράσταση με τους 44 πόντους (7/14διπ., 4/14τριπ., 18/19β., 4ριμπ., 4ασ., 12 κερδ. φάουλ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη), ενώ ο Ντάνιελς έκανε νταμπλ – νταμπλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επίσης, ο Χάρης Γιαννόπουλος βοήθησε επίσης αρκετά, πετυχαίνοντας 12 πόντους αλλά και σημαντικά καλάθια.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο ματς, καθώς προηγήθηκε με 5-0, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει, με τον Μόρισον να ισοφαρίζει σε 5-5 (3’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται (12-7), με τον Μόρισον να βρίσκει τον 7ο πόντο του (12-9 στο 5’), ενώ ένα σερί 7-1 είχε ως αποτέλεσμα τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (17-10 στο 8’). Όμως, ο Γιαννόπουλος και ο Μούντι με δύο εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75μ. διαμόρφωσαν το 17-16 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Ο Λι έβαλε για πρώτη φορά το Ρέθυμνο Cretan Kings σε ρόλο οδηγού (17-18) για να ακολουθήσει ένα σερί 12-0 από τον Κόροιβο (29-18 στο 14’). Ο Μούντι ήταν εκείνος που έσπασε το ρόδι έπειτα από 3 λεπτά (29-21 στο 15’), ενώ με τον 10ο πόντο του στην γ’ περίοδο μείωσε ακόμη περισσότερο (33-28 στο 18’). Ο Ντάνιελς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ολοκλήρωσε το επιμέρους 4-12 για το 33-30. Τελικά η ανατροπή δεν ήρθε, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το 39-32 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Η ομάδα της Αμαλιάδας ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη και με σερί 7-0 ανέβηκε στο +12 (46-34 στο 22’). Οι Ντάνιελς και Μόρισον απάντησαν (46-40 στο 24’), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις (50-40 στο 25’). Από εκείνο το σημείο μίλησε ο αρχηγός, ο οποίος αρχικά με το 2ο τρίποντο του μείωσε σε 50-45 (26’), ενώ με το 3ο του εύστοχο έφερε το ματς στους 4 πόντους (54-50 στο 28’), με τον Κόροιβο να γράφει το 58-50 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Στο πρώτο 3λεπτο της δ’ περιόδου οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τη διαφορά να μένει στους 6-8 πόντους. Ο Κόροιβος έφτασε ξανά στο +10 (66-56 στο 32’), με τους Μούντι και Γιαννόπουλο να μειώνουν σε 67-65 (36’), με σερί 11-1. Από κει και πέρα έγινε πραγματική «μάχη». Ο Χριστοδούλου είχε 2/2 από τη γραμμή των βολών, ενώ στην επαναφορά έκλεψε και με λέι απ ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (71-69), αλλά ο Μούντι με τρίποντο έκανε το 71-72, με 1’11’’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Πόσλεϊ με λέι απ έγραψε το 73-72 (39’), ενώ με 2/2 βολές στα 35’’ έκαναν το 75-72. Ο Μούντι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αρχικά ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών (75-74), με τον Χριστοδούλου να κλέβει στην επαναφορά και τον Μούντι να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, παίρνοντας το φάουλ. Εκείνος δε λάθεψε από τις βολές (75-76), με τον Ντάνιελς να κάνει το φάουλ στα 7’’. Οι γηπεδούχοι είχαν 1/2 και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (76-76).

A’ Παράταση
Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο έξτρα 5λεπτο και προηγήθηκε με 81-77 στο 43’. Ο Μούντι όμως ανέλαβε και πάλι δράση και με 5 συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 83-82 (54’’ πριν τη λήξη). Ο Σπυριδωνίδης έδειξε να «τελειώνει» την αναμέτρηση με εύστοχο τρίποντο (86-82 στα 33’’), αλλά και πάλι η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση. Ο Μούντι έκλεψε τη μπάλα στα 13’’, πήρε φάουλ, μείωσε σε 86-84, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πάνε στη γραμμή των βολών. Ο Σπυριδωνίδης αστόχησε και ο Μούντι με 2/2 βολές στα 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έστειλε την αναμέτρηση σε μία ακόμη παράταση (86-86).

B’ Παράταση
Οι Ντάνιελς και Μούντι έδωσαν προβάδισμα με 5 πόντους στην ομάδα μας (86-91 στο 46’), αλλά και πάλι ο Κόροιβος βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 91-91 στο 48’. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ντάνιελς να κάνει το 95-97. Όμως, ο Κάρσον με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (98-97), με τους παίκτες μας να αστοχούν στη συνέχεια, ενώ στο 100-97 ο Μούντι επίσης αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων στα 5’’, με τους γηεδπούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 102-97.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 102-97 (β’ παρ).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1), Κάρσον 20 (2), Πόσλεϊ 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδονίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβεους 4.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16(12ριμπ.), Γκούντγουιν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44(7/14διπ., 4/14τρ., 18/19β.), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4), Μόρισον 9(1), Δραγάτης, Θεοδωρίδης.