ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΟ «ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ»

Την ήττα με 66-86 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Ένα πολύ δυνατό «τεστ» ενόψει της δύσκολης συνέχειας έδωσε η ομάδα μας, η οποία άντεξε για ένα ημίχρονο στην πίεση του Ολυμπιακού. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο «όπλο» την ευστοχία έξω από τα 6.75μ., πήραν τη νίκη με 66-86 στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη». Αυτή ήταν η 4η σερί ήττα της ομάδας μας και πλέον επικεντρώνεται στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκούντγουιν με 17 πόντους, ενώ οι Μούντι (14π.), Άρμστεντ (11π.) και Ντάνιελς (10π.) συμπλήρωσαν το «καρέ» των διψήφιων.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό της ομάδας μας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό στο πρώτο 5λεπτο (4-14). Οι Γκούντγουιν και Λι μείωσαν σε 12-19 (8’), το οποίο ήταν και το σκορ του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Με ένα γρήγορο σερί 4-0 από τους Λι και Κώττα, το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 3 πόντους (16-19).Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία είχε σαν αποτέλεσμα να «μπλοκάρει» τους φιλοξενούμενους, κρατώντας τους μακριά από το καλάθι μας. Ο Άρμστεντ μάλιστα, με «γκολ-φάουλ» στο 14’ έφερε το ματς στα ίσια (21-21). Έπειτα οι Στρέλνιεκς και Σπανούλης έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» από την γραμμή του τριπόντου (23-30 στο 16’). Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών μας είχαν ως απόρροια να αυξηθεί το σερί του Ολυμπιακού στο 15-0, για το μεγαλύτερο προβάδισμα του με 23-39 (19’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-40.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη οι Άρμστεντ και Χόμπσον μείωσαν σε 32-43 αλλά 3 σερί τρίποντα και ένα κάρφωμα έφεραν το παιχνίδι στο 32-54 (23’). Η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 27ο λεπτό για το 34-61. Οι παίκτες μας με πρωταγωνιστή τους Γκούντγουιν και Μούντι αντέδρασαν στη συνέχεια και με σερί 7-0 μείωσαν σε 41-61 (28’), με το τρίποντο του Στρέλνιεκς να διαμορφώνει το 41-64 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, σκοράροντας εκατέρωθεν (53-74 στο 34’). Ο Γκούντγουιν συνέχισε να «πυροβολεί» από την γραμμή του τριπόντου (3/3), ενώ με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 58-77 στο 36’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Νίκο Βετούλα να περνάει στο ματς τους Ηλία Θεοδωρίδη, Άγγελο Δραγάτη και Γιάννη Παναρετάκη Η ομάδα μας γνώρισε την 4η σερί ήττα με σκορ 66-86.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-40, 41-64, 66-86.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 17 (3) Μούντι 14 (3), Λι 8, Γιαννόπουλος, Άρμστεντ 11, Ντάνιελς 10 (1), Κώττας 4, Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Χόμπσον 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 16 (2), Σπανούλης 15 (4/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν, Μπράουν 14 (4/9 τρίποντα), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 9 (2), Τιγί 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 10 (1), Μπόγρης 4.