ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Τη 2η νίκη και πρώτη εκτός έδρας πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 70-89 του ΓΣΛ Φάρου στο ΕΑΚ Νεάπολης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Την καλύτερη της φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με εντυπωσιακή άμυνα και επίθεση αλλά έχοντας και σε μεγάλη μέρα τους Γκούντγουιν (18π., 10ριμπ.), Άρμστεντ (19π.) και Μούντι (19π., 5ασ.) επέβαλε από το ξεκίνημα το ρυθμό της (7-18 στο 5’). Μάλιστα, στην γ’ περίοδο ανέβασε τη διαφορά στο +17 (50-67 στο 29’), με τους γηπεδούχους να κάνουν την τελευταία τους προσπάθεια για την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο. Μείωσαν σε 65-71 αλλά μέχρι εκεί. Ο Μούντι με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη (65-77 στο 34’), με το φινάλε να βρίσκει την ομάδα του Νίκου Βετούλα νικήτρια με 70-89.
Εξαιρετικός ήταν ο Σακίλ Γκούντγουιν κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Στέφαν Μούντι να ακολουθεί με 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ και ο Άρμστεντ συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις (19π., 5ασ., 3κλ.).

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας, με τους Γκούντγουιν και Μούντι να την «οδηγούν» επιθετικά για το 3-10 (3’). Η διαφορά των 7 πόντων διατηρήθηκε στη συνέχεια χάρη στον Λι (5-12, 7-14), με τους Άρμστεντ και Γιαννόπουλο να δίνουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (7-18 στο 5’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλα το Ρέθυμνο Cretan Kings ήλεγχε τον ρυθμό, με το α’ δεκάλεπτο να το βρίσκει μπροστά στο σκορ με 22-28.
2ο Δεκάλεπτο
Εξίσου συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση ήταν οι παίκτες μας στο β’ δεκάλεπτο, με τον Άρμστεντ να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα για το 23-33 (11’). Η διψήφια διαφορά παγιώθηκε έως και το 15ο λεπτό, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της με τον Χριστοδούλου για το 29-41. Ο ΓΣΛ Φάρος αντέδρασε με μικρό σερί 6-0, αλλά ο Γιαννόπουλος αρχικά και ο Γκούντγουιν με εντυπωσιακό καλάθι στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 39-47.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, παρά μόνο η διαφορά στο σκορ. Η ομάδα μας συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, ενώ βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στην άμυνα. Οι Γκούντγουιν και Άρμστεντ έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα με το πρώτο 5λεπτο να κλείνει στο 47-57. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν εντυπωσιακός, κάνοντας το 50-67 στο 29’. Τελικά ο Ουέαρ με τρίποντο στην τελευταία φάση διαμόρφωσε το 53-67 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για την ανατροπή, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 65-71 (33’) με επιμέρους σκορ 12-4. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες μας πάτησαν «γκάζι», με τον Μούντι να απαντάει άμεσα με 2 τρίποντα (65-77 στο 34’). Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει τον… δρόμο του, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πανηγυρίζει την 2η νίκη του και 1η εκτός έδρας με σκορ 70-89.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89.
ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 12(1), Ντρέιπερ, Μουράτος 6(1), Σάφτενααρ 2, Γκάλογουεϊ 4, Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 12(6 ριμπάουντ), Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 13(1τριπ., 5ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στυλιανού, Παπαμακάριος 13(3).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 18(7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μούντι 19(3), Λι 9, Γιαννόπουλος 8, Άρμστεντ 19(1), Ντάνιελς 9(1), Κώττας, Χριστοδούλου 5(1), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Στεφανίδης 2.