ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ, 94-72 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Την 13η φετινή του ήττα γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 94-72 από τον Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο α’ ημίχρονο, με την ομάδα μας να μην μπορεί να βρει αμυντικές λύσεις στην επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 57-42 στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση. Με επιμέρους σκορ 9-13, κατάφερε να περιορίσει τον Προμηθέα και να πιστέψει στην ανατροπή. Οι παίκτες μας μείωσαν σε 63-53, αλλά από κει και πέρα έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να μπουν πιο δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με μία αντεπίθεση διαρκείας ήλεγξαν ξανά τον ρυθμό, υποχρεώνοντας την ομάδα μας στην 13η ήττα της με σκορ 94-72.
Από τους παίκτες του Νίκου Βετούλα ξεχώρισε ο Ανδρέας Χριστοδούλου, όντας πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (4ριμπ., 1ασ., 1κλ.) μαζί με τον Μάλκολμ Άρμστεντ (18π., 4ασ., 5κλ.), ενώ οι Μούντι και Γκούντγουιν είχαν από 9 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό είχε από το ξεκίνημα του το παιχνίδι, με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται την ευστοχία του αλλά και τα λάθη των παικτών μας. Ο Άρμστεντ ήταν εκείνος που απαντούσε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διψήφια διαφορά από το 3ο λεπτό (15-4). Εκείνος που πήρε την «σκυτάλη» από τον Αμερικανό γκαρντ ήταν ο Γκούντγουιν (17-8), ενώ ο Χριστοδούλου μπήκε «ζεστός» με 3/3 τρίποντα, διατηρώντας τη διαφορά στο -11 (32-21), με τον Σαλούστρο να διαμορφώνει το 34-21.
2ο Δεκάλεπτο
Αν και ο Μούντι με τον Ντάνιελς διατήρησαν το -11 (37-26 στο 12’), η συνέχεια περιελάμβανε πολλά λάθη για την ομάδα μας. Ο Προμηθέας «έχτισε» ένα σερί 15-4 για το 52-30 στο 16ο λεπτό. Έπειτα η αμυντική λειτουργία των παικτών μας διορθώθηκε, με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει το 4ο εύστοχο τρίποντο του (16π., 4/4τριπ., 4/4β.), διαμορφώνοντας το 57-42 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Ιδιαίτερα βελτιωμένο στα αμυντικό κομμάτι εμφανίστηκε στην επανάληψη το Ρέθυμνο Cretan Kings, ελέγχοντας τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Οι Γκούντγουιν και Χριστοδούλου μείωσαν σε 59-49 στο 23’, με μικρό σερί 6-0. Μάλιστα, η ασφυκτική άμυνα των παικτών μας συνεχίστηκε, αναγκάζοντας τους αντιπάλους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους σε 7 λεπτά. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα μας έχασε πολλές ευκαιρίες για να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό (63-53), με το γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 66-55.
4ο Δεκάλεπτο
Ο Μούντι ήταν εκείνος που κράτησε «ζωντανή» την ομάδα μας στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου (68-57), αλλά ένα σερί 8-0 από τον Προμηθέα (76-57 στο 33’) τον έφερε πολύ κοντά στη νίκη. Η απάντηση ήρθε από τους Γιαννόπουλο και Άρμστεντ με δύο εύστοχα τρίποντα (77-65), όμως ο Λίποβι «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα για το 83-65. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Γκούντγουιν να γράφει το τελικό 94-72, έπειτα από ασίστ του Θεοδωρίδη.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 18 (8/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φαγιέ 18 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (2), Έλις 11 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γκίκας 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 18 (4/6 τρίποντα), Λι, Άρμστεντ 18 (2), Χόμπσον (5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 7, Κώττας 6, Μούντι 9 (4 ασίστ), Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παναρετάκης.