ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ 30 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΣΕΦ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΜΕ 90-72

Παρά τη δύσκολη αποστολή στο ΣΕΦ το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να παίξει στα ίσια τον Ολυμπιακό για 30 λεπτά, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 90-72, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Ενέργεια και πάθος ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν στο σημερινό παιχνίδι την ομάδα μας, η οποία ανταποκρίθηκε στο 100% στις απαιτήσεις του αγώνα. Για περισσότερο από ένα ημίχρονο οι παίκτες μας όχι μόνο κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, αλλά να διατηρούν το προβάδισμα έως και το 23ο λεπτό (48-51). Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την γ’ περίοδο με το υπέρ τους 69-65, ενώ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πάτησαν «γκάζι» και με σερί 13-0 εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία των παικτών μας. Με αυτόν τον τρόπο το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την 4η ήττα του, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη».
Εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο του Μάλκολμ Άρμστεντ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Ρόμπερτσον με 14 πόντους, με τους Ντάνιελς (12π.) και Γκούντγουιν (11π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν. Αρχικά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0, αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε με μικρό σερί 5-0 για το πρώτο προβάδισμα με 4-5 στο 3’. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα «ηνία» (8-5 και 10-8) αλλά και τις δύο φορές ο Άρμστεντ με δύο τρίποντα έκανε το 10-11 (5’). Το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα μας ήρθε στο 6’ (13-15), με τον Τολιόπουλο όμως να απαντάει για το 19-15 (9’). Η είσοδος του Μέντλοκ στη συνέχεια βοήθησε για την ισοφάριση (19-19), αλλά ο Αγραβάνης με δύο βολές διαμόρφωσε το 21-19.
2ο Δεκάλεπτο
Στο πρώτο 3λεπτο της β’ περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος επιθετικά και με σερί 9-3 ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (30-22 στο 13’). Από κει και έπειτα η ομάδα μας κυριάρχησε σε όλους τομείς, βγάζοντας περίσσια ενέργεια και πάθος, με τους Άρμστεντ, Γιαννόπουλο και Ρόμπερτσον να σκοράρουν για το επιμέρους 5-17 και το μεγαλύτερο προβάδισμα (35-39 στο 18’). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες μας δεν βρήκαν τον δρόμο προς τον στόχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλοι με το σκορ στο 39-39.
3ο Δεκάλεπτο
Η πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας μας συνεχίστηκε και στην γ’ περίοδο. Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν (42-42, 44-44, 48-48), με τον Ντάνιελς να δίνει προβάδισμα εκ νέου στο Ρέθυμνο Cretan Kings (48-51 στο 23’). Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μία διαφορά 2-3 πόντων, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών μας (55-53, 58-55). Πάντως όσες φορές προσπάθησαν να ξεφύγουν οι «ερυθρόλευκοι» (63-57, 69-62) υπήρξαν απαντήσεις, με τον Χριστοδούλου να διαμορφώνει το 69-65 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ομάδας μας και με σερί 13-0 πήρε για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (81-65). Ο Άρμστεντ ήταν εκείνος που πέτυχε το πρώτο καλάθι στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Ντάνιελς ολοκλήρωσε το μικρό σερί 4-0 (81-69 στο 34’). Από κει και πέρα δεν υπήρξε περαιτέρω αντίδραση, γνωρίζοντας την ήττα με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 66-89, 69-65, 90-72.
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6τρ.), Πρίντεζης 6 (6ριμπ.), Παπανικολάου 7, Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3), Γουίλτζερ.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκούντγουιν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5(1).