ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ, 6η ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΔΡΑΣ

Το χρέος του και με το παραπάνω έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings στη Λευκάδα, επικρατώντας με 67-80 της Δόξας για την 26η και τελευταία αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Με αυτόν τον τρόπο ολοκλήρωσε πανηγυρικά τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια, κατακτώντας την 6η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στον α’ γύρο των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου.
Η ομάδα μας γνώριζε πως με νίκη σήμερα θα «σφράγιζε» την 6η θέση, με τους παίκτες να το πράττουν στον αγωνιστικό χώρο με εμφατικό τρόπο. Από το 4ο λεπτό που πήραν το προβάδισμα (5-7) δεν το έχασαν έως το τέλος του ματς. Ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας μάλιστα διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο (28-45). Στην επανάληψη αν και μείωσε προσωρινά σε 34-48 η Δόξα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με εύστοχα τρίποντα ανέβασαν το προβάδισμα στο +22 (34-56 στο 26’). Οι γηπεδούχοι έκαναν απέλπιδα προσπάθεια στη συνέχεια (47-58) αλλά με 5 εύστοχα τρίποντα από τους Γιαννόπουλο, Χριστοδούλου και Τάλτον μπήκαν οι «τίτλοι τέλους», με την ομάδα μας να πανηγυρίζει την 3η συνεχόμενη εκτός έδρας επιτυχία με 67-80.
Άπαντες έπαιξαν εξαιρετικά, με τον Τάλτον να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ με 19 πόντους με 5 τρίποντα, με τον Γιαννόπουλο να ακολουθεί με 17 πόντους, ενώ την τριάδα των «διψήφιων» έκλεισε ο Άρνολντ με 15 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Δόξα Λευκάδας (5-0), με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πετυχαίνει σερί 7-0 με τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ για το πρώτο προβάδισμα στο ματς (5-7 στο 4’). Στη συνέχεια δύο τρίποντα από τους Σάφτενααρ και Γιαννόπουλο έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στην ομάδα μας (8-13), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 13-14 (8’). Τελικά, στα εναπομείναντα δύο λεπτά οι Τάλτον και Γιαννόπουλος σημείωσαν σερί 8-2 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (15-22).
2ο Δεκάλεπτο
Η διαφορά δεν άργησε να ανέβει σε διψήφιο αριθμό (17-27 στο 12’), με την ομάδα μας να τα πηγαίνει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα, μετά το 25-35 το Ρέθυμνο Cretan Kings πάτησε εκ νέου το «γκάζι» και με νέο σερί 7-0 από τους Γιαννόπουλο και Τάλτον πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα με 17 πόντους (25-42 στο 16’). Μάλιστα, ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο σημείωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση (27-45), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-45, ως ένα από τα πιο παραγωγικά για την ομάδα μας.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη ο Άρνολντ διατήρησε τα ποσοστά ευστοχίας της ομάδας του σε υψηλό επίπεδο για το 28-48, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν σερί 6-0 και να μειώνουν σε 34-48 (24’). Όμως, ο Κώττας με δύο ελεύθερες βολές ολοκλήρωσε ένα 8-0 του Ρέθυμνο Cretan Kings για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (34-56 στο 26’). Τελικά, ένα «άκαρπο» 4λεπτο είχε σαν αποτέλεσμα η Δόξα να μειώσει σε 44-58, το οποίο ήταν και το σκορ του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Ο Άμποτ επέκτεινε το σερί της ομάδας του στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου σε 13-2, μειώνοντας στο 47-58. Όμως, ο αρχηγός μας απάντησε άμεσα δις με τον ίδιο τρόπο, με τον Χριστοδούλου να τον «μιμείται» για την επαναφορά της διαφοράς στο +18 (49-67 στο 33’). Την «σκυτάλη» πήραν οι Τάλτον και Άρνολντ για το εξαιρετικό 13/28 στα τρίποντα και το σκορ στο 52-75 (35’). Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, με τη συνέχεια να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Άξιο αναφορά χρίζει το 5ο εύστοχο τρίποντο του Τάλτον (5/7), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 15-5 για το τελικό 67-80.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-45, 44-58, 67-80.
Δόξα Λευκάδας (Φώτης Τακιανός): Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 5(1), Χάρις 8, Μάρας 16(1), Πεταλωτής 3(1), Άμποτ 11(1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 5, Ταπούτος, Ντάουελ 2.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 15(2), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(5), Λέμον Τζούνιορ 5, Ραζής 1, Χριστοδούλου 6(1), Σάφτενααρ 5(1), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 17(3).